Aage Theodor Foss

skuespiller

Født 18. Maj 1885
Død 8. Februar 1952

Far til Elith Foss

FILMROLLER:

1933 Saa til søs Jens
1934 Flugten fra millionerne Onkel
1934 København - Kalundborg og ? Lytter
1935 De bør forelske Dem Lehmann
1935 Det gyldne smil Portner
1935 Kidnapped Skosværtekonge
1935 Provinsen kalder Toldkontrollør Sommer
1937 Den kloge mand Landbetjent
1938 Bolettes brudefærd Skomager Bidstrup, sognerådsmedlem
1938 Den mandlige husassistent Gyldensø, fhv bud
1938 Kongen bød  
1940 Sørensen og Rasmussen Gammel mand ved vejen
1940 En desertør Landpostbud
1940 En pige med pep Portier
1940 Jens Langkniv Delefoged
1941 Niels Pind og hans dreng Sodberg, malermester
1941 Thummelumsen MenneskeMortensen
1942 Naar bønder elsker Jens Kuk, husmand
1942 Tordenskjold går i land Von Møsting, admiral
1943 Jeg mødte en morder Postbud
1943 Kriminalassistent Bloch Arrestforvarer Olsen
1944 Mordets melodi  
1944 Besættelse Købmand Thygesen
1944 Biskoppen Cykelsmed
1945 Den usynlige hær  
1949 Den stjålne minister Kustode
1949 For frihed og ret  
1950 Historien om Hjortholm  
1950 Mosekongen Gamle Søren, landarbejder

Animationer:

1937 Snehvide og de syv smaa dværge Prosit

Novelle- og kortfilm:

TEATERROLLER:

Bellahøj Friluftsteater:

1939 Helligtrekongersaften Skipper
1943 Värmländingene  

Dagmarteatret:

1934 Lige for lige Albue
1934 Nu er det morgen Mikkel Muk, bud ved sygehuset
1934 Tovaritch Martelleau, hushovmester
1936 Folk som vi Edward Underwood, handlende
1936 Oscar Wilde Processen Martin, fangevogter

Danmarks Friluftsteater:

1946 En skærsommernatsdrøm Snude, kedelflikker
1948 Champagnegaloppen Köster, musiker

Dansk Skolescene:

1932 Lykke-Pers rejse Skomager / Hofpræst
1939 Helligtrekongersaften Skipper

Det Kongelige Teater:

1959 Aladdin Kristen købmand

Det Ny Teater:

1932 Lykke-Pers rejse Skomager / Hofpræst

Dyrehavens Friluftsteater:

1931 Der var engang Byvagt
1935 Røverne fra Rold Fattig-Jep, Claus' bror
1948 Champagnegaloppen Køster, musiker
1950 Røverne Hofstaldmester

Frederiksberg Teater (Aveny):

1941 Mandragola Frate Timoteo
1941 Nei  

Frederiksberg Teater (Betty Nansen Teatret):

1909 Nitouche Teaterdirektør / Korporal
1909 Trilby Impressario

Komediehuset:

1929 Axel og Valborg Kriger
1929 Og Pippa danser - Wende, krovært
1930 Ansgar Køkkenmester

Odense Teater:

1918 Bagtalelsens skole Sir Oliver Surface
1919 Capriciosa Ole Kaninstok
1919 Købmanden i Venedig  
1921 Over evne Jensen, præst
1921 En skærsommernatsdrøm Snap, snedkermester
1922 ideale magter Niels Pind
1922 Nitouche Lotriot, korporal
1923 Hamlet Polonius
1923 Helligtrekongersaften Tobias Hikke
1941 Jeppe på Bjerget Jeppe

Aarhus Teater:

1907 Othello Senator
1923 Helligtrekongersaften Fabian / Skipper
1927 Trold kan tæmmes Baptista